Ciekawostki Budowlane

Wpisy

 • poniedziałek, 15 grudnia 2014
  • Tym razem kilka słów o cegle i kamieniu

   W tym poście przybliżę nieco temat kamienia i cegły w łazience. Poprzednio pisałem Wam o drewnie i w dalszym ciągu uważam, że jest to bardzo ciekawy sposób na wykończenie łazienki. Jednak dla osób, które nie są do niego przekonane mam inną, równie ciekawą propozycję.

   W łazienkach doskonale sprawdza się kamień naturalny. W zależności od tego, w jakim stylu wykonana jest łazienka można wybrać nieobronione kamienie, które będą jedynie akcentem podkreślającym np. styl naturalny czy skandynawski. Kamienie w formie płyt wykończonych na wysoki połysk będą z kolei pasowały do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych.

   Inną ciekawą propozycją jest wykorzystanie cegły w łazience. Wykończone cegłą ściany będą pasowały do stylu industrialnego, ale i doskonale sprawdzą się w lofcie. Na zdjęciach widziałem łazienkę wykończoną właśnie w takim stylu i mnie zachwyciła. Jednak jak wiece w moim domu wygrał większością głosów (patrz głos mojej Pani) projekt egzotyczny.

   Kamień czy cegłę można oczywiście wykorzystać do obłożenia ścian. Jednak osoby lubiące niestandardowe rozwiązania mogą pokusić się o obłożenie wanny tymi materiałami czy wyłożenie kabiny prysznica. Przy cegłach można zostawić na zewnątrz orurowanie, co podkreśli unikalny charakter wnętrza.

   Kamień można również wykorzystać jako blat do umywalek misowych. Zobaczcie sami na zdjęciach ile jest inspiracji.

    

   Jeremy Levine Design / Foter / CC BY
   NancyHugoCKD.com / Foter / CC BY-ND
   shannondemma / Foter / CC BY
   Dru Bloomfield - At Home in Scottsdale / Foter / CC BY
   Jeremy Levine Design / Foter / CC BY

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 15 grudnia 2014 09:22
 • poniedziałek, 08 grudnia 2014
  • Jak wykorzystać drewno w łazience?

   Wiecie co, ostatnio naszło mnie na kompletny remont łazienki. Długo zastanawiałem się w jaki sposób ją wykończyć i w pewnym momencie mnie olśniło. Przypomniało mi się, że u znajomych widziałem ciekawe wykończenia wykonane z drewna. Tak, tak z drewna. Z początku sam się dziwiłem, jak to drewno w łazience. Ale gdy zgłębiłem temat zdecydowałem się postawić właśnie na to rozwiązanie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest ono efektowne i wbrew pozorom praktyczne. Poniżej napiszę Wam na co trzeba zwrócić uwagę wybierając drewno do łazienki, abyście mogli przed długi czas cieszyć się piękną łazienką.

   rogue-designs / Foter / CC BY-SA

   Ja, a raczej moja Pani zdecydowała, że łazienka będzie nieco nawiązywać do egzotyki. Jednak jak zobaczycie na zdjęciach drewniane podłogi i inne elementy pasują również do wnętrz urządzonych w klasycznym i nowoczesnym stylu.

   rogue-designs / Foter / CC BY-SA

   O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na położenie drewnianych podłóg w łazience, gdzie panuje duża wilgoć i wysokie temperatury? Najlepiej wybierać drewno drzew egzotycznych, które są znacznie bardziej wytrzymałe na takie warunki niż gatunki pochodzące z naszych lasów. Wśród najczęściej polecanych gatunków drzew wymienia się przede wszystkim iroko, teak, merbau, doussie i padouk. Oczywiście można zdecydować się też na europejskie gatunki drzew, ale efekt nie będzie zbyt dobry i długotrwały.

   cawanpink / Foter / CC BY

   Pamiętać też trzeba, że w wilgotnych pomieszczeniach drewno „pracuje” przez cały czas, przez co do jego mocowania należy używać klejów elastycznych. A przed zastosowaniem kleju należy dokładnie sprawdzić czy można go używać z wybranym gatunkiem drewna. Jest to o tyle istotne, że niektóre kleje mogą odbarwiać drewno.

   Bardzo ważna jest odpowiednia impregnacja drewna. Trzeba do niej przyłożyć dużą uwagę, gdyż w przeciwnym razie może na nim w krótkim czasie powstać pleśń, albo drewno pokryje się sinizną. Dodatkowym zabezpieczeniem, które nada również efekt dekoracyjny będzie olejowanie drewna. Taki zabieg zabezpiecza je przed wilgocią i sprawia, że drewno wygląda naturalnie. Nie tworzy się na nim gruba sztywna warstwa, tak jak w przypadku lakierowania. Na zaolejowaną podłogę można położyć dodatkową warstwę lakieru, który również zabezpieczy ją przed chłonięciem wilgoci.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jak wykorzystać drewno w łazience?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 grudnia 2014 06:09
 • czwartek, 24 lipca 2014
  • Prysznic bez brodzika – to możliwe

   NancyHugoCKD.com / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

   Coraz częściej, przeważnie w nowoczesnych stylizacjach decydujemy się na montaż prysznicu z całkowicie przeszkloną kabiną lub zabudowanego ścianką działową. Jednak często wysoki brodzik zakłóca całość stylizacji, gdyż jest zbyt „ciężki” do niej. Ale istnieje rozwiązanie, które pomoże uniknąć montażu brodzika przy prysznicu.

   Tym rozwiązaniem są małe odpływy prysznicowe montowane w ścianach. Są one o wiele bardziej praktyczniejsze od tych, które montowane są w podłodze – nie stąpa się po nich  i nie zapychają się. Dodatkową zaletą tego typu systemów odprowadzających wodę z prysznica jest ich cena – są one o wiele tańsze w montażu niż odpływy, które montuje się w podłodze.

   Elementy odpływy można bez problemu dopasować do baterii i prysznica, tak by tworzyły harmonijną całość. Najczęściej dostępne są one w wykończeniu na wysoki połysk lub matowym.

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 lipca 2014 20:37
  • Jak udrożnić syfon od brodzika?

   Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

   Każdy z użytkowników prysznica przynajmniej raz w swoim życiu spotkał się z sytuacją, że jego prysznic zatkał się tak mocno, że trzeba było użycia specjalnych środków, aby był drożny. Istnieją sposoby, aby szybko i bezinwazyjnie udrożnić ujście wody. W tym poście przedstawię kilka z nich.

   Oczywiście najlepiej nie dopuścić do zatkania i po każdym prysznicu sprawdzić, czy w syfonie nie osiadły włosy czy też inne osady. Kiedy już dojdzie już do zatkania pierwsze co to należy sprawdzić powierzchnię syfonu – w tym celu trzeba usunąć wkładkę, gdyż to pod nią najczęściej gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia. O ile to możliwe należy sprawdzić, czy gdzieś pod kratką odpływu nie utknęły jakieś drobne przedmioty czy zbitek włosów. Jeśli problem tkwi głębiej musimy posłużyć się jakimś narzędziem do udrażniania rur. W przypadku odpływu brodzika najlepiej sprawdzi się kawałek cienkiego drutu, którego koniec należy uformować na kształt haczyka. Drut powinien być dość sztywny, jednak nie ostry, gdyż w takim przypadku mógłby uszkodzić odpływ. Jeśli zator jest „świeży”, to takie działanie wystarczy. W przypadku starszych zatorów często jest potrzebna pomoc specjalisty, który wykorzystuje specjalne sprzęty udrażniające rury.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jak udrożnić syfon od brodzika?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 lipca 2014 20:37
 • środa, 23 lipca 2014
  • Jak zaakcentować wyspę w kuchni?

   ChalonHandmade / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

   Kuchnia to takie pomieszczenie w domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Szczególnie wtedy, gdy mamy to szczęście i możemy poszczycić się dużą, przestrzenną kuchnią. Przyjmujemy w niej znajomych czy rodzinę na herbatę i „plotki”. Wiele osób urządza dla siebie bardzo praktyczne kuchnie, zapominając zupełnie o ich estetyce. A naprawdę warto zainteresować się tą kwestią, żeby przebywanie w tym pomieszczeniu mogło kojarzyć się z czymś pozytywnym, a nie tylko z przymusowym gotowaniem posiłków dla rodziny.

   Tym razem napiszę nieco o zaakcentowaniu tzw. wyspy w kuchni, gdyż spotyka się je coraz częściej zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych aranżacjach, w domach oraz mieszkaniach.

   Wyspa to nic innego jak wydzielone na środku kuchni miejsce, w którym najczęściej znajduje się zlew i blat roboczy, niekiedy także płyta grzewcza – wszystko zależy od upodobań użytkowników kuchni, ale i wielkości pomieszczenia. Aby ciekawie zaakcentować ten element kuchennej aranżacji można pokusić się o obłożenie go np. cegłą klinkierową czy też imitacją naturalnej cegły – tego typu produkty można odnaleźć z reguły w firmach takich jak ta http://www.feldhaus.pl/. Cegła najlepiej sprawdzi się w aranżacjach rustykalnych i takich, gdzie dominuje naturalny materiał. Do nich będzie pasowało również naturalne drewno. Do bardziej nowoczesnych stylizacji możemy wykorzystać naturalny kamień lub sztuczne tworzywa, ale w tym przypadku należy pamiętać, że najlepiej będzie komponował się materiał wykończony na wysoki połysk.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   środa, 23 lipca 2014 04:55
 • wtorek, 22 lipca 2014
  • Dlaczego warto w domach montować filtry wody pitnej?

   Luis LuCheng / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

   Zdrowy sposób życia to nie tylko duża dawka ruchu. To także odpowiednie dieta  i zmiana naszych przyzwyczajeń. Warto także pamiętać o regularnym piciu dużej ilości wody. Jednak, aby była ona zdrowa musi być wolna od zanieczyszczeń. Czy zatem musimy kupować wodę ze sklepów. Okazuje się, że nie. Wystarczy zaopatrzyć się w filtry do wody wysokiej jakości. Filtry są o tyle ciekawym rozwiązaniem, że montuje się je pod zlewem, więc nie widać ich na zewnątrz. Jakie są jeszcze zalety systemów podzlewowych? Przede wszystkim niewielkie rozmiary – mogą być one montowane nawet w niewielkich kuchniach czy aneksach kuchennych. Są również bardzo proste w montażu i późniejszej obsłudze. Są one też bardzo praktyczne z uwagi na to, że woda jest filtrowana bezpośrednio przed jej wypłynięciem z kranu, czyli odkręcając kurek otrzymujemy już oczyszczoną wodę.

   Woda poddana filtracji jest czyszczona zarówno z zanieczyszczeń mechanicznych takich jak chociażby piasek czy rdza mogąca wytworzyć się w instalacji wodnej, ale i chemicznych w tym z chloru i jego pochodnych. Usuwany jest również kamień mogący mieć wpływ na twardość wody.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   wtorek, 22 lipca 2014 21:32
 • piątek, 27 czerwca 2014
  • Co zrobić, jak przewiercimy przewód w ścianie?

   Powiedzmy, że nie czytaliście mojego poprzedniego postu i doszło do poważnych problemów. W czasie wiercenia w ścianie albo pojawił się nagły błysk i na szczęście, nie poraził Was prąd i światło zgasło, albo też zauważyliście w porę, że wiercicie w przewodzie i nagle zaczęły się problemy z prądem.

   A to żarówka dziwnie świeci i przerywa albo przygasa, a to radio trzeszczy…

   Sprawa jest ciężka, albowiem trzeba kuć. Jeśli to dom drewniany, to łatwo będzie się dostać do przewody. W murowanym będzie nieco trudniej, a w bloku – fatalnie.

   W każdym razie odłączamy prąd w danej części mieszkania (wyłączamy np. korek odpowiedzialny za kuchnię) i kujemy tak długo, aż dostaniemy się do przerwanego przewodu, tak ok. kilku centymetrów. Potem wstawiamy nowy fragment, izolujemy i musimy zamurować skutki naszego kucia.

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   piątek, 27 czerwca 2014 13:39
 • czwartek, 26 czerwca 2014
  • Jak wiercić, żeby nie trafić na przewód?

   Każdy z nas, kto zajmuje się remontowaniem, wie doskonale, że w czasie remontowania kuchni, łazienek czy innych pomieszczeń, niezbędne jest używanie wiertarki. W końcu na czym, jak nie na mocnych kołkach, powiesimy pewnie szafki.

   Wiadomo, że wielkim niebezpieczeństwem jest możliwość trafienia wiertłem na przewody z prądem, znajdujące się w ścianie. Jak tego uniknąć? Wielu amatorów może tego nie wiedzieć i dlatego z chęcią podzielę się swoją wiedzą.

   Potrzebne będzie niewielkie urządzenie z marketu budowlanego lub ze sklepu dla majsterkowiczów, zwane detektorem lub testerem elektrycznym. Takie urządzenie pozwala na wykrycie przewodów z prądem stałym lub zmiennym na głębokości nawet do pięćdziesięciu centymetrów w głąb ściany. Wystarczy tylko wpierw kilkakrotnie przejechać w poprzek po ścianie, a potem zaznaczyć, gdzie urządzenie wydaje najsilniejszy dźwięk. Tam są właśnie przewody.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 czerwca 2014 12:07
 • środa, 30 kwietnia 2014
  • Projekt mieszkania a instalacje RTV

   W ostatnim czasie zainspirował mnie pewien ciekawy pomysł, którego autorem jest mój bardzo pomysłowy i przewidujący kolega, którego odwiedziłem podczas gdy ten przeprowadzał gruntowny remont swojego mieszkania. Bardzo chętnie podzielę się teraz z wami tym ciekawym konceptem.

   Kolega zastanawiał się długo gdzie ustawić a w zasadzie powiesić duży telewizor. Opcji było co najmniej kilka, ale wszędzie ład mąciłyby wystające kable, które nie przyniosłyby na pewno uroku nowemu wnętrzu. Kolega postawił więc ściankę kartonowo – gipsową, na której umieścił telewizor o sporej przekątnej ekranu. Oczywiście, zwykła ścianka to nic spektakularnego, jednak ta, jest bardzo pomysłowa. Podczas montażu kolega pozostawił dwa niewielkie otwory na kable, po czym u dołu nowej ścianki zostało zainstalowane gniazdko. Kable puszone zostały wewnątrz ścianki i tym oto sposobem uzyskano świetny efekt. W pomieszczeniu nie ma śladu okablowania a sprzęt taki jak telewizor, nagrywarka, wieża stereo, wszystko to podłączone jest do sieci elektrycznej w taki estetyczny sposób, ze trudno uwierzyć.

   Kiedy będziecie przeprowadzać remont, urządzać nowe mieszkanie, warto rozważyć postawienie nowej ścianki lub wykucie miejsca w ścianie na swobodne wpuszczenie okablowania. Wygląda to naprawdę bardzo dobrze.

   

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   środa, 30 kwietnia 2014 13:19
 • sobota, 26 kwietnia 2014
  • Projektowanie łazienki. Armatura oraz instalacje.

   Witajcie Internauci. Dobrze trafiliście! Ten blog tworzę z dwóch powodów. Po pierwsze chciałbym pisać o swojej pasji, o tym co mnie interesuje i całkowicie pochłania. Po drugie chciałbym także, abyście mieli miejsce, w którym znajdziecie wiele ciekawostek. Tak, tak. Chciałbym abyśmy razem dzielili nasze (mam nadzieję) wspólne zainteresowania.

   Interesuję się budownictwem, a szczególnie tak zwaną wykończeniówką. Położenie instalacji, czyli wszelkich rur, zwojów kabli, szybów wentylacyjnych to wbrew pozorom dosyć skomplikowana sprawa.

   Projektując swój nowy dom warto dokładnie zaprojektować łazienkę. Niestety wielu z nas kończy rozmyślania na etapie wyboru pomiędzy wanną a prysznicem oraz kolorem kafelek. Musicie jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż to co znajduje się pod kafelkami to także bardzo istotna sprawa. Umiejętne poprowadzenie przyłączy wody może sprawić, iż łazienka będzie funkcjonalna. Oprócz prysznica / wanny mamy tam jeszcze umywalkę, toaletę oraz pralkę. Wszystkie te urządzenia oraz armaturę trzeba prawidłowo podłączyć. Dawno już minęły czasy gdy odpływ wody z pralni rozwiązywało się puszczeniem węża do umywalni, świeżą wodę pobierało się z kranu, który na dłuższy czas eliminował nam z użytku kran. Doprowadzenie i odprowadzenie wody, którą zużywa pralka, prowadzi się obecnie przy użyciu instalacji w ścianie.

   Aktualnie dąży się do tego by jak najmniej wężyków, kabli, rurek wystawało na tak zwany widok. Przeobrażeniom uległa także cała armatura, która posada pomysłowe kształty i faktycznie zdobi. Coraz więcej osób przekonuje się, iż warto podczas remontu zaopatrywać się w dobre, markowe urządzenia, gdyż te o wiele lepiej wypełniają swoją rolę niż te najzwyklejsze.

   Na kolejną porcję nowinek budowlano – technicznych zapraszam już niebawem!

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Projektowanie łazienki. Armatura oraz instalacje.”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   koskamilos
   Czas publikacji:
   sobota, 26 kwietnia 2014 23:54